Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Selamsız Bando Filmi Artık Gerçekleşmeyecek

ReklamReklamReklam

Reklam

Selamsız Bando Filmi Artık Gerçekleşmeyecek
ReklamReklamReklam
  • 17.05.2019 / 16:22
  • 464 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur


Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve bakanların karşılanmaları ve uğurlanmalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelgeye göre Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların karşılama ve uğurlama törenleri değişti. Törenlere siyasi parti temsilcileri ve bürokratlar katılamayacak. Söz konusu isimlerin hiçbir programında ve yol güzergâhında öğrenciler yer alamayacak. Söz konusu genelge 81 il valiliğinin protokol müdürlüğüne ve ilgili kurumlara iletildi. Söz konusu genelge gereği siyasi parti temsilcileri artık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı havaalanında karşılayamayacak ya da uğurlayamayacak. Erdoğan'ın seyahatlerinde sadece vali, belediye başkanı ve garnizon komutanı hazır olacak. Ankara veya İstanbul seyahatlerinde ise Cumhurbaşkanlığı tarafından uygun görülecek bazı isimlere izin verilebilecek. Öte yandan cumhurbaşkanı kırmızı halıda değil turkuaz halıda yürüyecek ve gün doğumundan gün batımına kadar olan sürede gerçekleştirilen seyahatlerde asker/jandarma mangası bulundurulacak.
Bakanların seyahatlerine öğrenciler, siyasi parti temsilcileri, bürokratlar ve ayrıca özel protokol listesi artık yok.  Genelgeyle, bakanları yurt içi veya yurt dışı seyahatlerinde karşılayacak ve uğurlayacaklar da belirlendi. TBMM Başkanı ve cumhurbaşkanı yardımcıları için de siyasi parti temsilcilerine yasak getirildi. Her iki makamda da karşılama ve uğurlama törenlerine sadece vali veya vali yardımcısı ile belediye başkanı veya belediye başkan vekili katılacak. Bakan yardımcılarına ise yeni kısıtlamalar getirildi. Buna göre, bakanları yurt içi veya yurt dışı seyahatlerinde karşılama ve uğurlamada vali ve belediye başkanı veya bunlar tarafından görevlendirilecek birer yetkili ile ilgili bakanlığın il temsilcisi hazır bulunacak. Genelgeye göre, kara yolu ile yapılacak seyahatlerde karşılama ve uğurlama Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların katılacağı ilk/son program mekânında yapılacak. Karşılama ve uğurlamalarda, ilde görevli diğer bürokratların ayrıca protokol oluşturmasına izin verilmeyecek, karşılama veya uğurlama işlemi tören şekline dönüştürülmeyecek. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların karşılanma ve uğurlanmaları esnasında, gerek karşılama/uğurlama mahallinde ve gerekse yol güzergâhı boyunca öğrenciler bulundurulmayacak.

Aksaray’da da Selamsız Bando Gerçekleşmişti

9 Ekim 2009 yılında Savaş Ulukaya imzalı Akşam gazetesinde yayınlanan haberde dönemin Bakanı Çiçek'in mola vereceği duyumu üzerine hazırola geçen Aksaray protokolü, şok yaşamış, Çiçek, tıpkı filmdeki gibi kente teğet geçmişti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in konvoyunun Niğde Üniversitesi'ne gidişinde Aksaray'da mola vereceği duyumu kent yöneticilerini alarma geçmiş, sabah saatlerinde Çiçek'in mola vereceği söylenen Ağaçlı tesislerine gelen dönemin Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü karşılama töreni için heyecanla beklemeye başlamıştı. Polis telsizlerinden bakanın kente yaklaştığı haberi üzerine Vali Alimoğlu 'Hadi arkadaşlar şöyle sıraya geçelim' talimatı verirken, E-90 Karayolu üzerinden Ağaçlı tesislerine giriş yapması beklenen Bakan Çiçek'in makam otosu tesisleri teğet geçip yola devam edince bir anda şok yaşanmıştı. Savaş Ulukaya imzalı bu haber Akşam Gazetesinde o dönem “Günün Haberi” olarak duyurulmuştu.

“Selamsız Bandosu”Nun Bir Başka Olayında Tanıdık İsim 

“Selamsız Bandosu” filminin gerçekleştiği birbaşka yer ise Sakarya oldu. 26 Temmuz 2014 tarihinde Zafer Tokuş ve Aziz Güvener'in DHA'daki haberine göre Yüksek Hızlı Tren'in Sakarya'da durmadan transit geçmesi 'Selamsız Bandosu' filmini akıllara getirdi. Selamsız Bandosu filmi, Nesli Çölgeçen tarafından 1987 yılında çevrilmişti. Başrolünde Şener Şen'in oynadığı filmde, Selamsız isimli şehre uzak bir kasabaya Cumhurbaşkanı'nın geleceği haberi üzerine belediye başkanı uzun hazırlıklar yapar. Cumhurbaşkanını karşılamak üzere bir de bando kurulur. Bandonun uzun hazırlıklarına karşın, cumhurbaşkanı sadece elini trenin camından dışarı sallayarak kasabadan geçer gider.  

Arifiye Tren Garı'nda bekleyen bir zamanlar Aksaray’ın da Valisi olan ve dönemin Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı ve vatandaşları, trenin kokpitinden, AKP Genel Başkan Başdanışmanı Binali Yıldırım selamladı.
Artık Bu Sahneler Gerçekleşmeyecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelgeye göre Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların karşılama ve uğurlama törenleri değişti. Törenlere siyasi parti temsilcileri ve bürokratlar katılamayacak. Söz konusu isimlerin hiçbir programında ve yol güzergâhında öğrenciler yer alamayacak. Söz konusu genelge 81 il valiliğinin protokol müdürlüğüne ve ilgili kurumlara iletildi. Söz konusu genelge gereği siyasi parti temsilcileri artık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı havaalanında karşılayamayacak ya da uğurlayamayacak. Erdoğan'ın seyahatlerinde sadece vali, belediye başkanı ve garnizon komutanı hazır olacak.  Haber: Armağan ŞEN – Ajans AHA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon