Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Sağlığınız İçin Tantuni’den Uzak Durun

Reklam Reklam

ReklamReklam

Reklam

Sağlığınız İçin Tantuni’den Uzak Durun
ReklamReklam Reklam Reklam

ReklamReklam
  • 12.06.2019 / 18:04
  • 1435 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur


Yaz aylarınıngelmesi ile birlikte hava sıcaklıkları artarken, uzmanlar dışarıda yenilenyemeklerden özellikle Tantuni’den uzak durulması gerektiğin savundular.

Mersinilimize ait yöresel bir lezzet olan, her seferinde tadı damaklarımızda kalantantuni; içerisinde yer alan kuşbaşı etleri ve çeşit çeşit baharatları ileenfes mi enfes bir yiyeceğimiz olma özelliği taşıyor. Bazen lavaşa sarılanbazen de somun ekmekleri ile servis edilen bu lezzetimiz, dünya çapında bir ünekavuşmuş olsa da maalesef ki yoğun kalorili yiyeceklerimizden biri olduğu içintantuniyi pek de sık aralıklarla tüketmemek  gerekiyor.

İşte,tantuni besin değerlerine dair bilmeniz gereken ayrıntılar: Tantuniyi lavaşarası tüketmek istediğinizde kalori miktarı da artmış oluyor. Yalnızca tek biradet lavaş ile tüketilen tantuni, ortalama 400 kaloriye denk geliyor. Yanisadece bir adet lavaş bile 185 kaloriye tekabül ediyor. Çift lavaş tüketimindebu miktar, neredeyse 600 kaloriye kadar çıkabiliyor. Yani öğle molanızı tantunikeyfi ile değerlendirdiğinizde günlük kalori ihtiyacınızın yaklaşık 3’te 1’inikarşılamış oluyorsunuz. Bu yüzden günün geri kalanında tükettiğiniz besinlerkonusunda oldukça dikkatli davranmanız, mümkünse en az bir saat yürüyerek,aldığınız kaloriyi yakmak için ciddi anlamda çaba sarf etmeniz gerekiyor.

“Artan Tantuni Bayiliklerine Kanmayın!!!”

Sağlıkuzmanları ise Mersin ilimizde yer alan Tantuni ile burada satılan tantuniarasında dağlar kadar fark olduğunun altını çizerken; “Tantuni’nin Aksaray’dayağlı yapılması kalp, kolestrol gibi birçok önemli hastalığıda birliktegetiriyor. Özellikle son günlerde artan bayiliklerde ise firmalar tarafındandondurulmuş gönderilmesi bu da sağlığımızı ciddi derece de etkilemektedir. Özellikleyaz mevsiminde aşırı sıcaklar olması nedeniyle kalorisi yüksek ve dondurulmuşolarak gelen Tantuni son derec e sağlık için tehlikelidir” ifadesine yerverdiler. Özel Haber: Armağan ŞEN – AjansAHA


Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon