Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Milletvekili Kaşlı “Kasıt Aramıyoruz İhmal Edildiğini Düşünmekteyiz”

ReklamReklamReklam

Reklam

Milletvekili Kaşlı “Kasıt Aramıyoruz İhmal Edildiğini Düşünmekteyiz”
ReklamReklamReklam
  • 16.05.2019 / 16:51
  • 450 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur


MHP Milletvekili Ramazan Kaşlı TBMM Genel Kurulundagörüşülen Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi’nin 1. Bölümü üzerineMilliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz alarak, “Özel coğrafikoluşumlarıyla, aynı karakteristik özelliğiyle, kültürel çeşitliliği ve önemlibir konuma sahip olmasıyla Ihlara Vadisi’nin ihmal edildiğini düşünmekteyiz. Busebeple Kapadokya Alan Başkanlığından ayrı olarak Aksaray Ihlara Vadisi için deAlan Başkanlığı kurulmalıdır" dedi.

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, TBMM Genel Kurulundagörüşülen Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi’nin 1. Bölümü üzerineMilliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz alarak "Görüşülen kanunteklifi, böylesine müstesna bir kültürel, tarihi ve coğrafi dokunun geleceknesillere korunarak aktarılmasına vesile olacaksa biz grubumuz adına bu kanunteklifine olumlu yaklaşıyoruz. Dolayısıyla hizmetlerin aksamadan yürütülmesiaçısından yasal süreçleri hızlandırıp işlerin daha ivedilikle yürütülmesine bukanun teklifi imkân verecekse biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak teklifiolumlu kabul ediyor ve destekliyoruz. Kapadokya’nın önemini, tarihini,kültürünü, çeşitli inançlara ev sahipliğini yaptığını hepimiz bilmekteyiz.Kasıt aramıyoruz ama özel coğrafik oluşumlarıyla, aynı karakteristiközelliğiyle, kültürel çeşitliliği ve önemli bir konuma sahip olmasıyla IhlaraVadisi’nin ihmal edildiğini düşünmekteyiz. Bu sebeple Kapadokya AlanBaşkanlığından ayrı olarak Aksaray Ihlara Vadisi için de Alan Başkanlığıkurulmalıdır" dedi.

“Önemli TurizmMerkezlerindendir”

Milletvekili Kaşlı söz konusu kanun teklifi ile ilgili TBMMGenel Kurula partisi adına yaptığı konuşmada "İnsanlığın ortak mirasıKapadokya; UNESCO Dünya Mirası olarak Türkiye’nin en önemli turizmmerkezlerindendir. Doğa, tarih ve kültürün buluştuğu eşsiz doğalgüzellikleriyle birlikte, Milattan önce yedi bin yılından günümüze kadar uzananyolculuğunda Hititlerden Frigyalılara, Romalılardan Osmanlılara kadar birçokmedeniyete, sayısız devlete, farklı inançlara, farklı kültürlere ev sahipliğiyapan milli bir hazinemizdir. Milyonlarca yıl süreçle oluşa gelen Kapadokyatarihi yapısı, kültürel dokusu ve doğal yapısı ile korunmalı gelecek nesillereaktarılmalıdır. Böyle bir yapı dünyanın her yerinden ilgi çekerken Kapadokya dahoyratça betonlaşmaya ve kaçak yapılaşmaların çoğalmasına müsaade etmemiz sözkonusu değildir. Görüştüğümüz kanun teklifi, böylesine müstesna bir kültürel,tarihi ve coğrafi dokunun gelecek nesillere korunarak aktarılmasına vesileolacaksa biz Milliyetçi Hareket Partisi adına bu kanun teklifine olumluyaklaşıyoruz" diye konuştu.

"DünyaMirasımız"

"Kapadokya’nın önemini, tarihini, kültürünü, çeşitliinançlara ev sahipliğini yaptığını hepimiz bilmekteyiz. Kasıt aramıyoruz amaözel coğrafik oluşumlarıyla, aynı karakteristik özelliğiyle, kültürelçeşitliliği ve önemli bir konuma sahip olmasıyla Ihlara Vadisi’nin ihmaledildiğini düşünmekteyiz" diyen Kaşlı "Bu sebeple Kapadokya AlanBaşkanlığından ayrı olarak Aksaray Ihlara Vadisi için de Alan Başkanlığıkurulmalıdır. Tarih ve doğanın iç içe geçtiği, dünyanın en büyük kanyonu olup,açık hava müzesi niteliğindeki Ihlara Vadisi bu tedbirle korunmaya alınmalıdır.Bu bölgede bulunan Aşıklı Höyükte 10 bin yıl önce beyin ameliyatı yapılmıştır.25 yaşlarında bir kadına ait olan kafatası Aksaray Bilim Müzemizdesergilenmektedir. Kapadokya’nın giriş kapısı olan Ihlara Vadisi benimde seçimbölgem olan Evliyalar Şehri Aksaray sınırları içerisindedir. Ihlara Vadisi,farklı inançlara ev sahipliği yapmış, 14 kilometre uzunluğunda, içerisinde100’ün üzerinde kilise ve kaya içi oyma yerleşim alanı bulunmaktadır. Vadiyegelen bütün turistlerin görmek istediği ancak 382 merdivenle inilebilmesihasebiyle vadiye inemeyen turist sayısı oldukça fazladır. Özellikle ülkemizegelen turistlerin yaş ortalaması da değerlendirildiğinde bölgeye gelen her beşturistten ancak biri vadi içerisine inebilmektedir.  Geçmiş dönemlerde görev yapmış belediyebaşkanları birçok girişimde bulunmuş ancak Ihlara Vadisine inişikolaylaştıracak bir proje hayata geçirilememiştir. Yap-işlet-devret modeliyle,Vadiye giriş ücretinin 2-3 katı bir bedelle; karşılama merkezi, cam teras,seyir alanı, asansör ve teleferik kurulması halinde turist ziyaretçi sayısınıartıracağı ve bölgemize çok önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.Sözlerime son verirken Milliyetçi Hareket Partisi Aksaray vekili olarakilimizdeki tüm problemlerin takipçisi olduğumuzu ve Allah’ın izniyle üzerimizedüşeni kararlılık içerisinde yapacağımızı bir kez daha ifade etmekistiyorum" şeklinde konuştu. Haber:Armağan ŞEN – Ajans AHA


Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon