Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Milletvekili Erel'den Sert Eleştiri

ReklamReklamReklam

Reklam

Milletvekili Erel'den Sert Eleştiri
ReklamReklamReklam
  • 16.05.2019 / 16:55
  • 404 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur


İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel “Kapadokya'nınkorunmasıyla ilgili hazırlanan kanun teklifine Aksaray’ın dâhil edilmemesiniTBMM kürsüsünden sert bir dille eleştirerek verilen hiç bir sözün hükümettarafından tutulmadığını söyledi.”

Milletvekili Erel, TBMM’de yaptığı konuşmasında;"Dünyada eşine ender rastlanan kültürel ve tabii güzellikleri bir aradabulunduran  ve binlerce yıllıkmedeniyetin izlerini günümüze taşıyan Kapadokya alanının tarihî ve kültüreldeğerleriyle jeolojik ve jeomorfolojik dokusunun ve doğal kaynak değerlerininkorunması,  yaşatılması, geliştirilmesi,tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması, turizmden ülke ekonomisine dahafazla katma değer sağlamak amacıyla hazırlanan bu kanunu eksikliklerine rağmenkısmen olumlu bulmaktayım. Emeği geçenlere yöre halkı adına teşekkürediyorum" dedi. Aksaray'ın kanuna dahil edilmemesinin üzüntüye yolaçtığını ifade eden Milletvekili Erel, "Kapadokya'nın giriş kapısı olanAksaray'ımızın bu kanun kapsamında bulunmaması bizi üzüntüye sevk etmiştir. Bumillet kürsüsünden, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yetkilileresesleniyorum, siz Aksaray'dan ne istiyorsunuz? On beş yıldır sözünü verdiğinizdemir yolunu yapmadınız, yüzde 70'i tamamlanmış havaalanında "yolcuyok" iddiasıyla havaalanımızı kaderine terk ettiniz. Bir hastane yaptınız,bir dokun bin ah işit misali neresine elimizi atsak elimizde kalıyor. Birkilometre ötesinde Aksaray'ın çöp toplama alanı, kanalizasyonun araziyebırakıldığı yer. Kokudan hastanede sağlam insanlar bile hasta oluyor. Aksarayhâlâ içilebilir suya hasret" diye konuştu.

"BölgeyiAnlattı"

Milletvekili Erel, "Oysa Aksaray kurulduğu günden bu yana AK Parti’ye en üst düzeydedestek vermiştir. Aksaraylılara karşılığı bu olmamalıydı. Bu kanunun aynısınıIhlara alanı hakkında kanun teklifi olarak hazırlayıp imza bölümlerini boşbıraktım. Bunu İYİ Parti olarak Meclise getirdiğimizde ne kadar haklı daolursak olalım, iktidar partisi tarafından kabul görmeyeceğini biliyorum. Bunedenle kanun teklifi ve görüşmekte olduğumuz kanun teklifiyle sadeceKapadokya'nın yerlerini "Ihlara" olarak değiştirip bunu AK Parti grupbaşkan vekilimize takdim edeceğim. Onların imzasıyla Genel Kurula geldiğinde deAksaray'ımız için, Türkiye'miz için biz "evet" diyeceğiz. ÇünküAksaray Kapadokya’yla aynı tabii, tarihî ve kültürel değerlere sahiptir. Sizbir elmayı bu şekliyle ikiye ayırmış oluyorsunuz. Kapadokya'nın incisi IhlaraVadisi'dir. Allah'ın ateşe, suya ve rüzgâra yüklemiş olduğu görevle oluşan eserilk Hristiyanları koruyup gözeten derin bir vadidir. Dik kaya duvarlarınaoyulmuş mağara evleri, mabetleri ve yamaçlarına kurulmuş köyleriyle içindengeçen Melendiz Çayı, ona eşlik eden yeşil bahçeleriyle mucizeler dehlizidir.Kapadokya'nın en büyük manastırı Selime Manastırı, kervan yolu, kiliseleri vemanzarasıyla yine bu bölgenin gözdesidir.

Peri bacalarıyla yılda 300 bine yakın yabancı, yerlituristin geldiği, seyrettiği güzel bir yerdir. Yine bölgemizde Saratlı veKırkgöz yer altı şehirleri bulunmaktadır. Tarih ve kültür cenneti Güzelyurt buyörenin görülmesi gereken, korunması gereken yerlerindendir. Yine Sultanhanı veYunus Emre'nin Çilehanesi ve Taptuk Emre'nin mezarının bulunduğu yerler, buyerlerin tamamı Kapadokya'da birer değerdir. Dolayısıyla buraların dakorunması, gelecek kuşaklara aktarılması için ya bu yasanın içine alınması yada Ihlara alan yasası olarak yeni bir yasanın kabul edilmesini yüce Meclistensaygıyla arz ediyor, Kapadokya'nın bir parçası olan Ihlara Vadisi, yineGüzelyurt'taki Kilise Cami, açık hava müzesi, Selime. Anadolu'nun en büyükkervansarayı olan Sultanhanı. Aksaray'ın doğal güzelliği Hasan Dağı ve EğriMinare'miz, Narlıgöl'müzle Kapadokya'nın devamı olan Aksaray'ın da ya bu kanunkapsamına alınmasını ya da yeni bir kanunla korunmasını teklif ediyor, hepinizesaygılar sunuyorum" ifadelerini kullandı.  Haber:Armağan ŞEN – Ajans AHa


Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon