Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Milletvekili Erel, Ege Adalar Sorununu Gündeme Getirdi

Reklam Reklam

ReklamReklam

Reklam

Milletvekili Erel, Ege Adalar Sorununu Gündeme Getirdi
ReklamReklam Reklam Reklam

ReklamReklam
  • 07.10.2019 / 18:35
  • 217 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

İYİ Parti AksarayMilletvekili Ayhan Erel Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlamasıisteğiyle soru önergesi verdi.

Reklam

 

Erel önergesinde; “Ege Denizi’nde 18 ada ve bir kayalık sonbirkaç yıldır Yunanistan tarafından işgal edilmiş ve uluslararası anlaşmalaraaykırı olarak silahlandırılmıştır. Söz konusu adaların yüzölçümü olarak büyükadalar olmasa da konum olarak Türkiye Cumhuriyeti açısından son derece Ülkemizeyakın ve stratejik öneme sahip bir mesafede bulunmaktadırlar. 18 adalarmeselesi bugün olmasa dahi gelecekte tehlike oluşturacak, ihmal edilmemesigereken ciddi bir konudur.” ifadelerini kullandı. 

Reklam

 

Milletvekili  Erel;1996 yılında Kardak Kayalıkları krizi sonrası Ege ve Akdeniz’de 150’ninüzerinde, Türk egemenliğinin altında bulunduğu anlaşılan Ada, Adacık veKayalıkların aidiyetini tartışmak ve bu durumu bir sorunmuş gibi lanse edipsayısı 60 ‘ı geçen ‘istikşafı’ görüşmelerde hallediyoruz diyerek, söz konusuadaların işgaline Hükümet tarafından göz yumulduğunu söyledi.  Erel; “İstikşaf görüşmeler Dışişleri’ninkontrolünde devam ederken, Yunan Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı’nın31 Aralık 2008 günü Türk hava sahasını ihlal ederek, Aydın’a bağlı BulamaçAdası’na helikopterle inmesi ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas’ın 06 Ocak 2009’da Aydın il sınırlarıiçinde bulunan Eşek Adası’na gelerek Belediye Başkanı’nı ziyaret etmesikamuoyundan ısrarla gizlenerek örtbas edilmeye çalışılmış, Türk DışişleriBakanlığı yetkililerinin talebi üzerine Genelkurmay Başkanlığı kendi internetsitesinde duyurduğu hava sahası ihlalini sitesinden kaldırmak zorundakalmıştır”  hatırlatmasında bulundu.Milletvekili Erel; “Daha önemlisi Genelkurmay Başkanlığı, DışişleriBakanlığından toplantı istemiş ve toplantı arasında bir diplomatın Türksubaylarına ‘İşgalin hükümetin bilgisi dâhilinde’ yapıldığını açıklamışolmasıdır” ifadelerini kullandı.

Reklam

 

92 Bin KilometrelikTürk Kıta Sahanlığı Yunanistan’a Terkedildi

Milletvekili Erel; geçtiğimiz günlerde Milli SavunmaBakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım’ın açıklamalarını da hatırlatarak;“Aslında bu çok derin bir konu, ne tarafından tutsak elimizde kalıyor, Ege'deterk edilen 18 Türk adasının ardından 92 bin kilometrekarelik Türk KıtaSahanlığı’nın da Yunanistan'a terk edildiği açıklamaları oldukça endişeverici”  şeklinde konuştu. Haber: Armağan ŞEN – Ajans AHA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon