Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Kız Meslek Lisesinde Skandal Varan 1

Reklam Reklam

ReklamReklam

Reklam

Kız Meslek Lisesinde Skandal Varan 1
ReklamReklam ReklamReklam
  • 30.01.2020 / 19:08
  • 3731 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

Aksaray Merkezde bulunan Kız Meslek Lisesi olarak anılan ve geçtiğimiz günlerde AKP’nin siyasi seçim müziğini okul zil sesi yapmasıyla gündeme gelen Necmiye Mehmet Yazıcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yaşanan skandal olayların dosya dizisine Ajans AHA ekibi ulaştı.


Kan dondurucu olayların yaşandığı, haberi duyanların ise ağzının açık kalacağı intihara teşebbüs olaylarından daha birçok konuların yaşandığı Necmiye Mehmet Yazıcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yaşananlara sessiz kalmak istemeyen duyarlı yurttaşların Ajans AHA ekibine ulaşarak bilgiler vermesi üzerine haber servisimiz olayın üzerine gitti.
Aksaray Merkezde bulunan Necmiye Mehmet Yazıcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 23 Mayıs 2019 tarihinde okula bağlı pansiyonda bir kız öğrencinin intihara teşebbüs olayı kamera kayıtlarında saniye saniye görüntülenirken, bu görüntülere ise Ajans AHA ekibi ulaştı.
Ajans AHA haber servisine ulaşan isimlerinin açıklanmasını istemeyen öğrenci ve velilerin iddilarına göre dönemin Okul Müdür Baş Yardımcısı M.K. ve yine dönemin Okul Paniyon Müdür Yardımcısı E.B. tarafından pansiyonda kalan öğrencilere yaptıkları baskılar sonucunda bunalıma giren öğrenciler çözümü okul pansiyonunda intihara teşebbüsde buldu.


“Kızınız Oros.... Olacak, Okutmayın Bunu Evlendirin”
Necmiye Mehmet Yazıcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yatılı pansyionunda hafta sonu ‘Evci İznine’ çıkan ancak Pazar günü evden yurda diyerek çıktığı iddia edilen F.S.’nin okula Pazartesi günü giriş yapması sonucu çocuğun yurda gelmediğini fark eden dönemin Okul Paniyon Müdür Yardımcısı E.B. öğrenciler derste iken F.S. ile birlikte 3 öğrenciyi yanına çağırdı.
Öğrencilerin iddialarına göre dönemin Okul Paniyon Müdür Yardımcısı E.B. odasında öğrencilere; “Sizler okumayı hak etmiyorsunuz, siz okumazsınız. Velilerinize söyleyip sizi okuldan alsın evlendirsinler. Yoksa sizler Oros... olacaksınız” dediği iddialar arasında yer aldığı bu sözler sonrasında gururuna yediremeyen F.S. isimli öğrenci okul pansiyonunun tuvaletine giderek bileğini kesti. F.S.’nin intihara teşebbüs olayı ise pansiyon kamera kayıtlarında saniye saniye yer aldı.
İntihara Teşebbüsde bulunan F.S.’nin olayını okulda o dönem görevli olan temizlik görevlisinin fark etmesi üzere olayı dönemin okul müdürü S.D. ve dönemin Okul Paniyon Müdür Yardımcısı E.B.’ye  bilgi vermesi üzerine olay yerine gelen okul yetkilileri çocuğa ilk müdahalede bulunmalarının ardından, F.S. hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Burada tedavi altına alınan öğrenci çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, olayla ilgili tahkikat devam ediyor.


Okul Nöbet Defterinde O Tarih ‘Güllük Gülistanlık’
23 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen İntihara Teşebbüs olayı ise o günün nöbetçi Müdür Yardımcısı S.D.’nin ise olayın olduğu saatlerde mesai saatleri olmasına rağmen okulda bulunmadığı iddialar arasında yer alırken, Nöbetçi Amir olarak görevli olan S.D. ve diğer nöbetçi öğretmen ekibinin ise bu olayı okul nöbet defterine dahi geçirmedikleri iddialar arasında yer aldı.


8 Ay Sonra Bir İntihara Teşebbüs Daha
Mayıs 2019 yılında gerçekleşen İntihara teşebbüs olayından 8 ay sonra tarihler 7 Ocak 2020’yi gösterdiğinde K.A. isimli öğrenci de daha önceki F.S. isimli öğrenci gibi intihara teşebbüs etti. Oysa ilk olaydan sonraki tarihlerde okul müdürünün görevden alınmasına rağmen yerine vekalet eden M.K.’nin okulun yurdunda gerçekleşen intihar girişimlerine karşı gerekli tedbir ve önlemleri almadığı ve iddialara göre K.A. isimli öğrencinin intihara teşebbüs olayının hastaneye bile intikal etmediği haber servisimiz tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. 
Yine ikinci intihara teşebbüs olayı iddiası olan K.A.’nın olayının da okul nöbet defterinde yer almadığı ortaya çıktı. 


SORUYORUZ!!!
Sorumlu Gazetecilik görevini üstlenen ve sadece görevi halkı bilinçlendirmek olan Ajans AHA Haber Servisi olarak konu hakkında gerekli yetkililerin cevaplaması üzerine soruyoruz;
1- Bu olayların yaşandığı dönemlerde nöbetçi amir ve nöbetçi öğretmenlerin bu olayları okul nöbet defterine neden kayıt altına alınmadı?
2- Bu İntihara teşebbüs olayları ile ilgili Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü herhangi bir soruşturma açtı mı? Açtı ise sonuçları nelerdir? Açılmadı ise Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri soruşturma açmak için neyi bekliyor?
3- Dönemin Okul Müdür Baş Yardımcısı M.K. ve yine dönemin Okul Paniyon Müdür Yardımcısı E.B. ile olay tarihlerinde nöbetçi amir ve öğretmenler hakkında işlem yapıldı mı?
4- İntihara Teşebbüsde bulunan F.S. isimli öğrencinin psikolojik tedavisi yapıldı mi? İntihar gerekçesi sağlık uzmanları tarafından bildirildi mi? Okul rehberlik öğretmenine yönlendirildi mi?
5- İkinci İntihara teşebbüs olayında yetkili kurum ve mercilere neden bilgi verilmedi?
6- İkinci İntihara Teşebbüs olayında vekaleten okul Müdür olan M.K.’nin konu hakkında bilgisi var mı? Bilgisi var ise konuyu Milli Eğitim Müdürlüğüne bilgi verdi mi? Sağlık kurumlarına, adli mercilere bilgi verdi mi? Yoksa bu olaya sessiz mi kaldı?
Özel Haber: Armağan ŞEN – Ajans AHA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon