Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Geleneksel El Sanatlarımıza Sahip Çıkalım

ReklamReklamReklam

Reklam

Geleneksel El Sanatlarımıza Sahip Çıkalım
ReklamReklamReklam
  • 22.05.2019 / 18:22
  • 168 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur


20 kursiyerin katıldığı kursta birbirinden güzel incesanatkarlık gerektiren kitre bebek hünerli eller ile adeta Can buluyor.

Pamuk, kumaş, tel ve geven otunun gövdesinden çıkan kitredenelde edilen yapıştırıcıyı kullanarak üretim yapan kadınlar, yaptıkları kitrebebekleri kursun tamamlanmasından sonra sergilerde beğeniye sunulacaktır. Kitrebebekler Aksaray'ın sosyal ve kültürel yönünü folklorik değerlerine üç boyutluolarak geleceğe taşıyan maharetli eller ile buluşan yoğun ilgi gören kitrebebek kursu Aksaray'ın yöresel kıyafet kültürünü Yaşatmaya çalışıyor Gülağaçilçemizden sonra Güzelyurt ilçemizde de kadınlar bir taraftan düğünlerde veHalk oyunlarında giyilen folklorik kıyafetlerin tasarımına minyatür şekildegerçekleştirirken bir taraftan da ince işçilik isteyen kitre bebek tasarlayarakmesleki deneyim elde ediyorlar. Yapımında doğal malzemelerin kullanıldığı kitrebebekler önemli turizm potansiyeline sahip Aksaray Ihlara Vadisi, Selimekatedrali başta olmak üzere Ören yerlerinde sergilenmesi ve pazarlanması ayrıcakooperatifleşme yoluna giderek Kırsal alanda yaşayan dezavantajlı Kadınlarayönelik eğitimler ile e-ticaret aracılığıyla girişimci yönlerinin artırılmasıhedefleniyor.

Kadın İstihdamınaİşkur’dan Destek

Temennimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ınaçıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında geleneksel el sanatlarımız sahipçıkarak bilhassa dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kadınlara yönelikmesleki deneyim kazandırılması, girişimci yönlerinin arttırılması,kooperatifleşmeye gidilerek e-ticaret ve pazarlama imkânlarındanfaydalanmalarını sağlamaktır.İlimiz kadın istihdamında Türkiye genelinde 7.sırada yer almaktadır.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın ZehraZümrüt SELÇUK'un müjdesini verdiği kadın istihdamı açısından önemli olan işteanne projesi ilave istihdam teşviği, yarım çalışma, aktif işgücü programlarımızile çocuk bakım desteği projeleri de ilimizde kadınların daha fazla ÇalışmaHayatında yer almasını sağlayacaktır.

Geleneksel ElSanatlarımıza Sahip Çıkalım

Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda unutulmaya yüztutmuş geleneksel mesleklerimizi korumak ve yaşatmak maksadıyla Aksaray Çalışmave İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından bugüne kadar halı dokuma, tülüdokuma,sepet örücülüğü, folklorik kitre bebek yapımı, takı imalatına kadar pekçok alanda meslek edindirme kursları Aksaraylılar ile buluştu. 20 kişinin eğitimalacağı kitre bebek kursunda İŞKUR tarafından günlük 40 TL cep harçlığı ile işkazası, meslek hastalığı genel sağlık sigortası karşılanmaktadır.Kitrebebeklerin kooperatif aracılığı ile Yurtiçi ve yurtdışında pazarlanmasıplanlanmaktadır. Burası Aksaray burada İş Var sloganıyla geleneksel elsanatları içerisinde yer alan kitre bebek kursları ile dezavantajlı gruplariçerisinde yer alan Kadınlara yönelik olarak düzenleyeceğimiz bu kursta aynızamanda Turizm bölgelerindeki hediyelik eşya ihtiyacının karşılanması,e-ticaretile kadınların işgücü piyasasında daha fazla yer alması hedefleniyor. Haber: Armağan ŞEN – Ajans AHA


Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon