Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Ailelere Çocuk İçin Aylık Ödeme Yapılıyor

ReklamReklamReklam

Reklam

Ailelere Çocuk İçin Aylık Ödeme Yapılıyor
ReklamReklamReklam
  • 31.01.2019 / 21:07
  • 4611 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koruyucu aile sistemineve illere göre koruyucu aile istatistiklerine ilişkin bilgi verdi. Bakanlığıne-Devlet ve internet sitesi üzerinden koruyucu aile olma başvurularınınyapılabilmesine imkan sağlamasıyla daha kolay ve hızlı bir şekilde başvurularalındığını belirten Bakan Selçuk, sonrasında sürecin hemen başladığını ifadeetti.

Bakan Selçuk,sözlerini şöyle sürdürdü:"2018'de elektronik ortamda toplam bin 809 kişikoruyucu aile ön başvurusunda bulundu. Yürütülen çalışmalar sonucunda 2018 yılıiçerisinde Türkiye genelinde bin 230 koruyucu aile yanına bin 521 çocukyerleşti. Her hafta ortalama 28-30 çocuğumuz yeni koruyucu ailelerimizin yanınayerleştirildi. Toplamda koruyucu aile sayısı 5 bin 288'e, koruyucu aileyanındaki çocuk sayısı ise 6 bin 465'e ulaştı. Bakanlığın aile odaklıhizmetlere verdiği öncelik ve koyduğu hedeflerle beraber, koruma altında olançocuklardan koruyucu aile yanında olanların kuruluşta kalan çocuklara oranıülke genelinde önemli bir artış kazandı. 10 ilde koruyucu aile yanında kalançocuk sayısı kuruluşta kalan çocuk sayısını geçti."

BakanSelçuk, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş ve Kayseri'de koruyucu aile yanındakiçocukların oranı kuruluşta bakılanlara oranla yüzde 60'ı aştığını, Bolu,Manisa, Muş, Balıkesir, Hatay, Aksaray ve Osmaniye'de yüzde 50'nin üzerineçıktığını bildirdi.

İllerArası Eşleştirme Yoluyla Koruyucu Aile Hizmeti

Yeni bir uygulamaolan iller arası eşleştirme yoluyla da koruyucu aile hizmeti yürütüldüğünüanlatan Bakan Selçuk, "Kahramanmaraş, iller arası çocuk yerleştirmeişlemlerinde koruyucu aile hizmetinde başı çekiyor. İstanbul'dan 9,Adıyaman'dan 3, Gaziantep'ten 3 ve İzmir'den 1 olmak üzere toplam 16 çocukiller arası eşleştirme yoluyla Kahramanmaraş’taki koruyucu ailelerin yanınayerleştirildi." bilgisini verdi.

BakanSelçuk, 0-6 yaş aralığında koruyucu aile yanında bin 870 çocuğun bulunduğunubelirterek, "Koruyucu aile olabilmek için gerekli şartlar arasında yeralan 25-65 yaş aralığındaki il nüfuslarına oran yapıldığında 2018 yılı koruyucuaile yerleştirmelerinde başarı sağlayan ilk üç il Erzincan, Kahramanmaraş veAfyon oldu." diye konuştu.

Ailelere Çocuk İçin Aylık Ödeme Yapılıyor

Bununlabirlikte ailelere çocuk başına ayda ortalama sağlanan destek, bu yılın başındayeni katsayılar uygulanarak ortalama bin 485 lira oldu. Ödemeler, yaşgruplarına göre değişkenlik gösteriyor. Ayrıca ailelerin, genelde de anneninisteğe bağlı sigorta primleri ödeniyor. Koruyucu ailelerden 2 bin 36 kişiyeisteğe bağlı sigorta pirim ödemesi yapılıyor. Koruyucu aile hizmetinden engelliçocuklar da yararlanıyor. Koruyucu ailelerin yanında 684 engelli çocuğabakılıyor. Koruyucu aile ödemeleri ise 1,5 kat artırımlı olarak ödeniyor.Koruyucu ailelere aile içi iletişim, çocukların uyum sorunları, bakımı veyetiştirilmeleri konularında eğitimler veriliyor. Çocuklar aile yanınayerleştirildikten sonra ilk bir yılda her ay, ikinci yıldan itibaren ise 3 aydabir yerinde sosyal çalışma görevlilerince ziyaretler yapılıyor. Bu ziyaretlerdeçocukların psiko-sosyal gelişimleri, eğitime devam durumları değerlendiriliyor.

Evlat Edinme ile Koruyucu Aile Arasındaki Fark

Koruyucuaileliğinin ne olduğunun anlaşılması ve hizmetin tanıtımı amacıyla 2014 yılındabilgi vermek amaçlı internet sitesi oluşturuldu. Bu kapsamda, bugüne kadar busiteyi 4 milyon 651 bin 630 kişi ziyaret etti. İnternette ve tüm ülke genelindeyapılan tanıtım çalışmaları ve koruyucu aile hizmetinin yaygınlaşmasıylabirlikte toplumun koruyucu ailelik hakkındaki bilgi düzeyi önemli düzeydearttı.

Bununlaberaber vatandaşlar arasında evlat edinme hizmeti ve koruyucu aile hizmetininfarklarının ne olduğu konusunda karışıklık yaşanabiliyor. Evlat edinmehizmetinde aile, evlat edinme yolu ile hukuksal bir süreci tamamlayarak velayethakkını alırken, koruyucu aile sisteminde aile çocuğun bakım, yetişme ve eğitimsorumluluğunu devletle paylaşıyor.

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, koruma altında olan çocukların sıcakbir aile ortamında yetişmeleri için yapılan çalışma ve faaliyetlere devamediliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda toplumda koruyucu ailelik konusundabilgi sahibi olan kişi sayısı çoğalıyor, sosyal bir sorumluluk olarak görülebilecekbu hizmete yönelik bilinirlik ve farkındalık her geçen gün artıyor. KoruyucuAile Hizmetinde çocuk için hassas olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğunbu dönemi örselenmeden geçirmesi ve normal hayatını devam ettirmesiamaçlanıyor.   Haber: Çiğdem ŞENSES – Gerçek Haber Gazetesi / Aile, Çalışma ve Sosyal HizmetlerBakanlığı

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon